شیرین پلو
شیرین پلو
شیرین پلو

شیرین پلو

شیرین پلو

مواد لازم

مرغ متوسط آب پز و 8 تکه خردشده1 عدد

روغن مایع به مقدار لازم

برنج  3 پیمانه

زعفران 3 قاشق سوپ خوری

شکر1 قاشق سوپ خوری

هل کوبیده شده1 قاشق چای خوری

خلال بادام 60 گرم

کره75 گرم

خلال پسته60 گرم

خلال پوست پرتقال یا نارنج تلخی گرفته و شیرین شده 80 گرم

طرز تهیه

 تکه های مرغ (پخته شده) را در تابه ای حاوی روغنِ داغ تفت دهید تا طلایی رنگ شوند. آن ها را از تابه خارج کنید و روی حوله کاغذی قرار دهید تا روغنِ اضافی آن ها گرفته شود سپس آن ها را خرد کنید؛ آبِ روی برنج خیسانده‏ شده را خالی کنید و آن را داخل ‏قابلمه‏ ای حاوی آبِ جوش بریزید و به مدت 10 تا 14 دقیقه روی حرارت زیاد قرار دهید تا آماده شود سپس آبکش کنید؛ نیمی از زعفران، شکر و هل را در ظرفی بریزید و کاملاً با یکدیگر مخلوط کنید؛ در قابلمه ای حاوی روغنِ داغ، روی حرارت ملایم، یک لایه برنج آبکش شده، مرغ و مخلوط هل را بریزید. به همین ترتیب، مواد را لابه لای برنج بریزید و در آخر، روی آن را با برنج سفید بپوشانید. خلال بادام را در ظرفی کوچک بریزید و آن را در گوشه ای از قابلمه، روی پلو قرار دهید تا خلال بادام با بخارِ برنج، کمی نرم شود سپس حرارت را زیاد کنید تا بخار برنج بلند شود؛ 70 گرم از کره را به همراه 3 قاشق سوپ‏ خوری روغن مایع روی حرارت ملایم داغ کنید. زمانی‏ که بخار برنج بلند شد، آن را روی برنج بریزید. بقیه زعفران را نیز در گوشه ای از برنج بریزید. درِ قابلمه را بگذارید و حرارت را ملایم کنید تا برنج به مدت 30 دقیقه دم بکشد؛ خلال پسته را با کمی آب سرد بشویید سپس آن را در تابه ای حاوی بقیه کره و کمی روغن مایع، به مدت 2 دقیقه تفت دهید؛ پس از پخت، خلال بادام را از قابلمه بیرون آورید. برنج را هم بزنید. نیمی از آن را در ظرف مورد نظر بکشید، تکه های مرغ را روی آن قرار دهید و بقیه پلو را روی مرغ بریزید. شیرین پلو را با خلال بادام، پسته و خلال پوست پرتقال (شیرین شده) تزیین و سرو کنید.

نکته

روش تلخی گرفتن پوست مرکبات : ابتدا پوست پرتقال یا نارنج را به صورتی بگیرید که از سفیدی آن به پوست نارنجی نماند سپس آن را خلال کنید و بهمدت یک تا دو روز در آب ولرم خیس کنید (در این فاصله، آبِ آن را 3 تا 4 مرتبه عوض کنید) دوباره آن را بجوشانید تا کاملاً تلخی آن گرفته شود و در آب سرد بریزید هنگام مصرف در آبکش بریزید، برای شیرین شدن خلال پرتقال در ظرفی مناسب 1/2 پیمانه شکر را با 2 پیمانه آب مخلوط کرده و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر حل شود سپس خلال پرتقال را به آن اضافه کنید و بجوشانید تا خلال طعم شیرین بگیرد سپس در آبکش بریزید
موسسه ی میزبان با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور به طور قطعی از تاریخ نهم مهر ماه 1393 با برگزاری مراسم افتتاحیه که با حضور جمعی از مسئولین و روسای سازمان فنی و حرفه ای کاشان انجام شد ، فعالیت خود را آغاز نموده است. این موسسه دارای مجوز برای آموزش 10 استاندارد با کد بین المللی از سوی سازمان فنی و حرفه ای کشور است که برای هر دوره به طور مجزا گواهینامه بین المللی از سوی سازمان صادر می گردد.

عکس های پربازدید

  • میز شب یلدا-کد 527
  • سالاد سزار-کد 528
  • انواع کیک با تزیین خامه-کد 530
  • کد 456.حلوا لقمه ای با تزیین
  • 397.شارلوت رویال
  • 396.تارت کرم کاراملی
  • 543.کرم شکلاتی
  • 505.ژله خورده شیشه

ارسال پیام به ما